Słownik BDSM
Słownik jest chroniony prawem autorskim. Jeżeli chcesz się podzielić definicjami z niego zaczerpniętymi – proszę, podaj źródło.
Słownik jest stale rozwijany i opracowywany. Zachęcamy do kierowania sugestii związanych z hasłami na adres kontakt@collarme.pl (zarówno jeśli chodzi o definicje, jak i brakujące hasła – priorytet w ich uzupełnianiu stanowią te, o które proszą użytkownicy).
Uwagi dotyczące opracowania
Słownik zawiera podstawowe definicje, synonimy (w tym: odpowiedniki pochodzące z języków obcych, stosowane również w polskim środowisku BDSM), uwagi związane z bezpieczeństwem oraz uwagi językowe dotyczące konkretnych pojęć (widoczne po przejściu na stronę hasła – po kliknięciu „więcej”). Przy poszczególnych pojęciach można znaleźć również linki do artykułów, które szerzej traktują o danym temacie.
Z uwagi na zwyczaj przyjęty w środowisku BDSM zgodnie z tradycją podjęto decyzję o zapisywaniu pojęć odnoszących się do Dominujących wielką literą (wbrew powszechnej normie językowej).
Do opracowania wykorzystano Narodowy Korpus Języka Polskiego oraz analizę języka społeczności BDSM (przede wszystkim w przestrzeni internetowej: blogi, fora, wypowiedzi w social mediach, kanały Discord, czaty, FetLife).
Skróty i skrótowce zostały rozwinięte w osobnym słowniku skrótów BDSM.
Dlaczego tworzymy słownik BDSM?
Zależy nam na unormowaniu pewnych pojęć zarówno dla osób ze środowiska BDSM, jak i spoza niego – by każdy użytkownik mógł szybko poznać ogólne znaczenie danego pojęcia, a potem ewentualnie rozszerzyć swoją wiedzę na jego temat.
Naszym celem jest promowanie świadomego i bezpiecznego podejścia do BDSM.
Kim jesteśmy?
Słownik opracowywany jest przez N., z wykształcenia polonistkę (z ukierunkowaniem na językoznawstwo) i edytorkę, zawodowo zajmującą się tekstem (od korekty, przez redakcję, tłumaczenia, UX writing, copywriting, ghostwriting, aż do content marketingu), a jednocześnie osobę praktykującą BDSM w dynamice 24⁄7.
Projekt Collar Me tworzony jest przez M., Pana, oraz N., niewolnicę.
Hasła
-
Obroża
Definicja
«przedmiot o charakterze symbolicznym dla dynamiki noszony przez osobę uległą i wskazującą na jej uległość względem strony Dominującej; obroża może przyjmować różne formy (np. choker, łańcuszek, obroża zwierzęca, bransoletka, pierścionek, inny przedmiot o charakterze symbolicznym); zasady przyznawania i noszenia obroży są ustalane w dynamice (np. obowiązek noszenia jednej obroży bez przerwy, zakładanie obroży tylko na czas sceny, wiele obroży do wyboru)»Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Ciasne obroże należy dobrać odpowiednio do wymiarów konkretnej osoby. Warto też zadbać o to, by istniała możliwość regulacji ich długości – ciało nie jest niezmienne, zmienia się w ciągu dnia czy w ciągu cyklu menstruacyjnego. Obroża, która jest dobra danego dnia, kolejnego może być o kilka milimetrów za ciasna – a to może prowadzić do problemów z oddychaniem. Jeżeli korzystacie z eternity collar („wiecznej obroży”), zdecydujcie się na nieco luźniejszy obwód. Zawsze też obie strony powinny mieć klucz, który pozwala otworzyć obrożę (jeśli jest zamykana) – na wypadek nagłych problemów zdrowotnych bądź niespodziewanych badań lekarskich. Nie poleca się obroży, które do ściągnięcia wymagają użycia specjalistycznych narzędzi – w przypadku ataku paniki czy duszności może pojawić się konieczność natychmiastowego ściągnięcia obroży z szyi, a taki jej typ to uniemożliwia. Ponadto podczas niektórych badań nie można mieć przy sobie metalowych przedmiotów – ściągnięcie takiej obroży utrudnia wtedy diagnostykę. (więcej…) -
Owner
Definicja
«rola w dynamice BDSM wykorzystującej pet play; osoba przyjmująca tę rolę sprawuje kontrolę nad stroną uległą (pet)»Odróżnij od…
(więcej…)