Słownik BDSM
Słownik jest chroniony prawem autorskim. Jeżeli chcesz się podzielić definicjami z niego zaczerpniętymi – proszę, podaj źródło.
Słownik jest stale rozwijany i opracowywany. Zachęcamy do kierowania sugestii związanych z hasłami na adres kontakt@collarme.pl (zarówno jeśli chodzi o definicje, jak i brakujące hasła – priorytet w ich uzupełnianiu stanowią te, o które proszą użytkownicy).
Uwagi dotyczące opracowania
Słownik zawiera podstawowe definicje, synonimy (w tym: odpowiedniki pochodzące z języków obcych, stosowane również w polskim środowisku BDSM), uwagi związane z bezpieczeństwem oraz uwagi językowe dotyczące konkretnych pojęć (widoczne po przejściu na stronę hasła – po kliknięciu „więcej”). Przy poszczególnych pojęciach można znaleźć również linki do artykułów, które szerzej traktują o danym temacie.
Z uwagi na zwyczaj przyjęty w środowisku BDSM zgodnie z tradycją podjęto decyzję o zapisywaniu pojęć odnoszących się do Dominujących wielką literą (wbrew powszechnej normie językowej).
Do opracowania wykorzystano Narodowy Korpus Języka Polskiego oraz analizę języka społeczności BDSM (przede wszystkim w przestrzeni internetowej: blogi, fora, wypowiedzi w social mediach, kanały Discord, czaty, FetLife).
Skróty i skrótowce zostały rozwinięte w osobnym słowniku skrótów BDSM.
Dlaczego tworzymy słownik BDSM?
Zależy nam na unormowaniu pewnych pojęć zarówno dla osób ze środowiska BDSM, jak i spoza niego – by każdy użytkownik mógł szybko poznać ogólne znaczenie danego pojęcia, a potem ewentualnie rozszerzyć swoją wiedzę na jego temat.
Naszym celem jest promowanie świadomego i bezpiecznego podejścia do BDSM.
Kim jesteśmy?
Słownik opracowywany jest przez N., z wykształcenia polonistkę (z ukierunkowaniem na językoznawstwo) i edytorkę, zawodowo zajmującą się tekstem (od korekty, przez redakcję, tłumaczenia, UX writing, copywriting, ghostwriting, aż do content marketingu), a jednocześnie osobę praktykującą BDSM w dynamice 24⁄7.
Projekt Collar Me tworzony jest przez M., Pana, oraz N., niewolnicę.
Hasła
-
Kink
Definicja
«preferencja w zakresie praktyk seksualnych BDSM; czasami określenie stosowane jest także do praktyk pozaseksualnych – zależnie od środowiska może to jednak zostać uznane za niepoprawne»Odróżnij od…
- Fetysz (zob. Uwagi językowe)
-
Konsensualność
Definicja
«w BDSM pojęcie oznaczające świadomie, dobrowolnie i bezpośrednio wyrażoną zgodę na wszelkie aspekty dotyczące dynamiki; wszelkie czynności związane z BDSM powinny opierać się na konsensualności wszystkich osób w nie zaangażowanych (bezpośrednio lub pośrednio)»Pamiętaj o bezpieczeństwie!
W środowisku BDSM – jak w każdym innym – można trafić na różne osoby. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć się pod kątem zgody: choć kontrakt między osobami zaangażowanymi w dynamikę nie ma realnej wartości prawnej i nie można go traktować jak umowy, to stanowi fizyczną reprezentację wyrażonej zgody na określone czynności. Nie oznacza to, że możesz realnie naruszyć wolność drugiej osoby – daje jednak pewne zabezpieczenie na wypadek prób wyłudzenia (dlatego zachęcamy do jego stworzenia!). Podobną wartość mają wszystkie rozmowy na temat dynamiki, które zostały w jakiś sposób zarchiwizowane (np. rozmowy tekstowe za pośrednictwem komunikatorów). Pamiętaj też, że nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć – osoba, która wyraziła zgodę na dane aspekty dynamiki w sposób ogólny (jak przy CNC), mogła nie uwzględnić pewnych aspektów, które wyniknęły później. Oznacza to, że taka osoba nie wyraziła tej zgody świadomie w danym aspekcie – w takich przypadkach bardzo ważny jest safeword, który umożliwia szybkie zakomunikowanie konieczności przerwania danej czynności i tym samym zapewnia podtrzymanie konsensualnego charakteru dynamiki. (więcej…) -
Kontrakt BDSM
Definicja
«ustalenia dotyczące dynamiki w sposób konsensualny przyjęte przez jej uczestników, zazwyczaj zachowane w formie pisemnej, która swoją budową i charakterem przypomina umowę; kontrakty BDSM przeważnie nie są respektowane w prawie, jako że stoją w opozycji do prawa polskiego i międzynarodowego (zwłaszcza w zakresie niewolnictwa)»Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Choć kontrakt BDSM najczęściej nie stanowi realnej umowy, nie warto z niego rezygnować – ma on dużą wartość psychologiczną (jego forma oraz element złożenia podpisu mogą sprawiać, że kontrakt staje się bardziej zobowiązujący dla wszystkich uczestników dynamiki ze względu na wartość kulturową i społeczną formy umowy). Ponadto stanowi uporządkowanie wzajemnych celów, oczekiwań, przewidywań, pragnień i upodobań – w trakcie pracy nad kontraktem można poruszyć tematy, które z różnych powodów mogłyby zostać pominięte w ogólnym vettingu (np. z powodu wstydu, braku wiedzy w danym temacie). (więcej…) -
Krępowanie
Zob. bondage